Goście XXXII festiwalu

Goście i prelegenci festiwalu

AGNIESZKA HAŁAS

Agnieszka Anna Hałas Rocznik ’80, z wykształcenia doktor nauk biologicznych, aktualnie tłumaczka i autorka fantastyki. Od maja 2021 r. współredaktorka działu prozy zagranicznej w „Nowej Fantastyce”. Spod jej pióra wyszły: cykl powieściowy „Teatr węży” (jego piąty i ostatni tom, „Czerń nie zapomina”, otrzymał w 2021 r. Nagrodę im. Janusza A. Zajdla), liczne opowiadania publikowane w czasopismachi antologiach, zbiory opowiadań „Między otchłanią a morzem” (2004) i „Po stronie mroku” (2012) oraz powieść „Olga i osty” (2016). Należy do żeńskiej grupy literackiej Harda Horda.

Pierwszy raz weźmie udział w festiwalu.

RADEK RAK

Radek Rak, (ur. 1987 w Dębicy) – polski pisarz fantastyki oraz lekarz weterynarii. Zdobywca m.in. Nagrody Literackiej „Nike” i Nagrody im. Janusza A. Zajdla w roku 2020 za Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli.

W 2006 roku został absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Władysława Jagiełły w Dębicy. Studiował weterynarię na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie[3], później zamieszkał i podjął praktykę w Krakowie.
Pierwsze teksty zamieszczał na forum internetowym „Nowej Fantastyki” pod pseudonimem „Ajwenhoł”. Krótkie formy jego autorstwa były później publikowane w czasopismach „Nowa Fantastyka”, „Lampa”, „Fraza”, Fantastyka – wydanie specjalne, Pzygotował również opowiadania do antologii Legendy polskie, Tarnowskie Góry Fantastycznie[12], Utopay oraz Ku gwiazdom.

Debiut książkowy pisarza nastąpił w 2014 roku wraz z publikacją powieści Kocham cię, Lilith nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka. Później związał się z Powergraphem, gdzie wydał kolejne tytuły: Puste niebo (2016), Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli (2019), Agla. Alef (2022) oraz Agla. Aurora (2023).

MARTA SOBIECKA

rocznik 1990. Absolwentka dziennikarstwa oraz filozofii na UKW w Bydgoszczy. Publikowała prozę i publicystykę na łamach „Nowej Fantastyki”, „Nieznanego Świata”, „Fenixa. Antologii”, „OkoLicyStrachu”, Antologii City IV oraz Antologii Polskiej Grozy (audioteka.pl). W 2019 roku wyróżniona w konkursie Pigmalion Fantastyki. W 2022 nominowana do nagrody Reflektor przyznawanej przez redakcję „Nowej Fantastyki”.

W 2021 roku wydała cyberpunkowy zbiór opowiadań „Algorytm życia”, w którym po raz pierwszy pojawia się oficer Kaori Nakamura. „Chindōgu” to kontynuacja przygód japońskiej policjantki.
Na co dzień pracuje jako redaktorka i korektorka.PAWEŁ MAJKA

Paweł Grzegorz Majka urodzony w 1972 roku w Krakowie polski autor opowiadań fantastycznych. Pierwsze opowiadanie wydano mu drukiem drukiem w 1987 roku, w nagrodę za zajęcie 3 miejsca w konkursie Złotej Ostrogi organizowanym co roku przez Świat Młodych. Następne opowiadanie opublikował dopiero w roku 2006. Pracował w lokalnych mediach – prasie i rozgłośniach radiowych, później w jednej z ogólnopolskich telewizji. Współpracuje z „Czasem Fantastyki” i internetowym magazynem Creatio Fantastica. W sieci publikuje czasem pod pseudonimem Paweł Czerwiec. Autor lub współautor cykli powieściowych: Berserk, Czerwone żniwa, napisał dwie powieści w Uniwersum Metro 2033. Do tego 4 powieści, kilkanaście opowiadań.

MARTA KŁADŹ – KOCOT

Pisarka, redaktorka, literaturoznawczyni, doktor nauk humanistycznych. Autorka powieści Daraena (nominowanej do Nagrody im. Janusza Zajdla) oraz dylogii Noc kota, dzień sowy. Jej opowiadania ukazały się w „Creatio Fantastica” „Nowej Fantastyce”, „Feniksie Antologii” i „Fantomie” oraz w tomie polskiego weird fiction Sny umarłych 2019 i w antologii Tarnowskie Góry fantastycznie 2oraz w antologii science fiction Ku gwiazdom. Eksploruje różne przestrzenie twórcze, począwszy od metapoziomowej fantasy aż do stref dziwności i mroku. Zajmowała się badaniem relacji mitu i fantastyki, czego owocem jest między innymi książka Dwa bieguny mitopoetyki. Archetypowe narracje w twórczości J.R.R. Tolkiena i Stanisława Lema. Pisze również teksty publicystyczne.

PIOTR GOCIEK

w PRL uczestnik Ruchu Wolność i Pokój, polski dziennikarz prasowy i radiowy, kierownik działu krajowego w „Rzeczpospolitej”.
Karierę zaczynał w RMF FM, gdzie prowadził audycję „Do kina czy na film”. Był również korespondentem radiowym z wielu festiwali filmowych, m.in. w Cannes. Po odejściu z RMF FM przez krótki czas pracował w łódzkim Radiu Manhattan, zaś od 2000 roku pracował w Radiu Plus m.in. jako kierownik anteny. W styczniu 2005 roku odszedł z radia i założył firmę Music and Research, wykonującą badania słuchalności dla stacji radiowych. Do Radia Plus powrócił w listopadzie 2005. Od roku 2006 związany z prasą. Najpierw pracował w tygodniku „Ozon”, gdzie kierował działem Historia i zajmował się projektami specjalnymi, po zamknięciu tego tygodnika został recenzentem filmowym tygodnika „Wprost”. Kierował przez cztery lata działem krajowym dziennika „Rzeczpospolita”. Obecnie w tygodniku „Uważam Rze”.

W latach 80. związany z klubami fantastyki w Opolu, współpracował z fanzinami. Pisywał jako Piotr N. A. Gociek. Debiutował opowiadaniem „Wielka ucieczka”. W 2012 opublikował powieść satyryczno-fantastyczną Demokrator. W fantastycznym piśmie „Talizman” prowadził dział publicystyki.

gunia

WOJCIECH GUNIA

Wojciech Gunia</> (ur. 1983 w Nowym Sączu) – absolwent Wydziału Polonistyki UJ. Prozaik, okazjonalnie publicysta i tłumacz.

Debiutował w 2013 roku w antologii Po drugiej stronie. Weird fiction po polsku. Rok później ukazał się jego pełny zbiór opowiadań Powrót, uznany przez wielu czytelników i krytykę za jedną z najoryginalniejszych i najlepszych książek polskiej literatury grozy ostatnich lat. W 2016 roku ukazała się jego świetnie przyjęta powieść Nie ma wędrowca, która
otrzymała Nagrodę im. Stefana Grabińskiego dla najlepszego polskiego horroru 2016 roku. Na początku 2018 r. do rąk czytelników trafiła trzecia książka Guni, Miasto i rzeka.
Publikował w czasopismach „Histeria”, „OkoLica Strachu”, „Nowa Fantastyka” i „Trans/wizje” oraz w antologiach Jakie czasy, taki diabeł i Maszyna. Jest też redaktorem prowadzącym polskiego rocznika weird fiction Sny umarłych.
Prowadzi popularny wśród zadeklarowanych pesymistów blog “Labirynt z liści”, poświęcony tematyce melancholii oraz ciemnym pograniczom literatury, filozofii i psychologii.

KRZYSZTOF REWIUK

Krzysztof Rewiuk (ur. 1974) – lekarz, nauczyciel akademicki, autor opowiadań. Debiutował w wieku 13 lat na łamach „Świata Młodych”. Po dłuższej przerwie na normalne życie powrócił do pisania, publikując kolejne teksty m.in. w Nowej Fantastyce, Creatio Fantastica, Silmarisie, antologiach Fantazmaty i Phantom Books.
Związany ze środowiskiem portalu Nowa Fantastyka i Sekcją Literacką Krakowskiej Sieci Fantastyki. Czterokrotnie nominowany do Nagrody im. J. Zajdla. Laureat nagrody w 2021 roku, wspólnie z Krzysztofem Matkowskim.

JACEK INGLOT

Jacek Inglot urodził 1962 roku w Trzebnicy, od czwartego roku życia mieszka we Wrocławiu. Tu też zdobył wykształcenie, uzyskując stopień magistra filologii polskiej. Literaturą fantastyczną interesował się od dzieciństwa, choć jako autor debiutował dopiero w 1986 roku, w kwartalniku Feniks, opowiadaniem „Dira necessitas”. Na łamy miesięcznika Fantastyka trafił dwa lata później, z nihilistyczną humoreską „Science and Fiction, Inc.” Od tego czasu opublikował przeszło dwadzieścia opowiadań, na łamach takich pism jak Nowa Fantastyka, Problemy, Fenix czy Playboy, a także w antologiach. W 1989 roku za słuchowisko „Pożegnanie z Abrą” otrzymał II nagrodę w konkursie IV programu PR.
W roku 1996 opublikował powieść Inquisitor (REBIS), stanowiącą rozwinięcie dwóch opowiadań wydrukowanych w „Nowej Fantastyce”, traktujących o przygodach licealnego nauczyciela, tytułowego inkwizytora, wplątanego w działania sił nieczystych. „Inquisitor” uzyskał nominację do nagrody im. Janusza A. Zajdla. W 2006 roku ukazało się jej wznowienie (zmienione i uzupełnione) pt. Inquisitor. Zemsta Azteków.

KAMILA CIOŁKO-BORKOWSKA

Urodziła się 31 grudnia 1985 roku, na Mazurach. Cóż jeszcze dzień i byłaby rok młodsza. Ale nie wytrzymała. Do dziś jest impulsywną i nieuleczalną optymistką. Jest zakochana w słowach, tych pisanych, ale i tych mówionych. Nie można jej nazwać milczkiem czy mrukiem. Nieidealna matka, jak sama o sobie mówi i jeszcze mniej idealna żona. Wielka fanka pasztetu (w znaczeniu kulinarnym) i rękodzieła. Tworzy dużo, większość do szuflady. To przez jej „rozbuchane ego”. Jednak niektórymi owocami swej twórczości dzieli się z innymi na swoim blogu, stronie autorskiej i w audycji radiowej Bibliotekarium.pl. Teraz zdecydowała się na ten krok.

Na festiwalu będzie mówiła o Islandii – „Jak ułaskawić trolla, by przywrócić ruch lotniczy – o życiu codziennym na Islandii”, spotkanie poprowadzi prowadzi Marta Sobiecka

ISTVAN VIZVARY

Istvan Vizvary – (ur. 22 kwietnia 1975 w Łodzi z ojca Węgra i matki Polki) – polski autor science fiction, zarówno dłuższych opowiadań, jak i form bardzo krótkich. Z wykształcenia matematyk i informatyk, absolwent Wydziału Matematyki Uniwersytetu Łódzkiego.
Autor powieści: „Vivo” i „Lagrange. Listy z Ziemi”. Na festiwalu będzie przepytywany przez Martę Sobiecką: „Ku Gwiazdom czy ku Ziemi? Rozmowa wokół powieści Lagrange”

zelkowski

MAREK ŻELKOWSKI

Marek Żelkowski (ur. 1964 w Bydgoszczy) – autor science-fction i fantasy, scenarzysta radiowy oraz dziennikarz. Absolwent kierunku nauki społeczne na WSP w Bydgoszczy (obecnie Uniwersytet Kazimierza Wielkiego) specjalizujący się w religioznawstwie. Jako autor fantastyki zadebiutował w 1986 roku opowiadaniem „Niewolnicy” opublikowanym w poznańskim fanzinie „Kwazar” (tak podaje się oficjalnie, ale do dzisiaj nikt nie ustalił, czy debiutem nie było jednak opowiadanie zamieszczone w tym samym roku w tygodniku „Fakty”

Publikuje regularnie w SFinksie, redaguje książki, pracuje dla wydawnictrwa Bibliotekarium.. Napisał „Dzieci Hildora” środkową część cyklu Tadeusza Markowskiego.

Obecnie pisze space oprę, cykl Wojna Cieni. Pierwszy tom ukazał się w zeszłym roku, a na festiwalu będzie miał premierę tom drugi.

MAGDALENA KOZAK

Magdalena Kozak (ur. 1971) – polska pisarka, autorka fantastyki, żołnierz i lekarz.
Pasjonuje się wojskowością: skacze ze spadochronem (ok. 300 skoków)[1], strzela (instruktor i sędzia strzelectwa sportowego).
Lekarz wojskowy, specjalista w medycynie ratunkowej, była aeromedykiem w 2 Grupie Poszukiwawczo-Ratowniczej, obecnie służy w stopniu majora w Wojskowy Instytut Medycyny Lotniczej
W sierpniu 2012 roku prezydent Bronisław Komorowski odznaczył lek. Magdalenę Kozak Gwiazdą Afganistanu. W 2012 r. ukończyła Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Lądowych.

br>
Jej debiutem literackim było opowiadanie Nuda opublikowane w sieciowym magazynie „Fahrenheit”, którego w latach 2005-2011 była redaktorką. Oprócz tego publikowała na łamach „Nowej Fantastyki”, „Science Fiction” oraz „Esensji”. Jej debiutem książkowym była powieść Nocarz (o którym w 2009 zespół Closterkeller napisał piosenkę o tym samym tytule), której kontynuację stanowią kolejne powieści Renegat i Nikt (wszystkie były nominowane do Nagrody im. Janusza A. Zajdla odpowiednio za 2006, 2007 i 2008 rok. 24 maja 2017 miała miejsce premiera 4 części przygód Vespera i spółki pod tytułem „Młody”

pilipiuk

ANDRZEJ PILIPIUK

Andrzej Tomasz Pilipiuk polski autor, ur. 20 marca 1974 roku. Urodzony w Warszawie. Dzieciństwo spędzał na Szmulkach. Swoją pierwszą szkołę – podstawówkę nr 126 przy ul Otwockiej oraz okolicę – sportretował kilkakrotnie m.in. w powieści Norweski Dziennik, opowiadaniach „Hela”, „Vlana”, „Grucha” i „Piórko w żywopłocie”. Obraz szkoły w jego prozie kreślony jest grubą czarną krechą. W pobliżu danego miejsca zamieszkania przy ul. Kawęczyńskiej i w fabryce „Drucianka” rozgrywa się akcja licznych opowiadań ze zbioru Wampir z M3.

Wakacje często spędzał u Dziadków w Wojsławicach (ówczesne województwo Chełmskie), co znalazło odbicie w powieści Norweski Dziennik, oraz w licznych opowiadaniach z cyklu o Jakubie Wędrowyczu”.

„Wielki Grafoman” będzie gościem festiwalu tylko jeden dzień, jako że sprawy promocyjne zobowiązują go do udziału w Pyrkonie. Dlatego doceniamy jego chęć przybycia do nas i odbycia długiej drogiej. Promować będzie swoją najnowszą książkę
pt. „Przetaina”.

KAMIL MUZYKA

Doktorant w Instytucie Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk. Specjalista w dziedzinach wydobycia surowców pozaziemskich („górnictwo kosmiczne”) oraz produkcji w przestrzeni kosmicznej z wykorzystaniem warunków pozaziemskich. Członek Polskiego Stowarzyszenia Transhumanistycznego, Polskiej Fundacji Fantastyki Naukowej, Stowarzyszenia „Rzecznicy Nauki” oraz Space Generation Advisory Council. Tematem jego badań są prawne aspekty wydobycia, przetwarzania oraz wykorzystania przemysłowego surowców i warunków występujących na ciałach niebieskich, oraz patentowe aspekty organizmów syntetycznych, ksenobiologicznych oraz technologii samo-ujawniających poprzez posiadanie zdolności do samoreplikacji. W latach 2016-2019 pełnił funkcję obserwatora przy Haskiej Grupie Roboczej do spraw Międzynarodowej Regulacji Wykorzystania Surowców Kosmicznych. W latach 2013-2014 odbył staż w Institute for Ethics and Emerging Technologies przy Trinity College, a w lipcu 2015 uczestniczył w Copernicus Space Science Laboratory w Bercel na Węgrzech.

 

WOJCIECH SZYDA

Wojciech Szyda (ur. 1976 w Gnieźnie) – polski pisarz, autor fantastyki.
>br>
Ukończył prawo na poznańskim Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, obecnie jest radcą prawnym w Poznaniu. Dawniej członek Gnieźnieńskiego Klubu Fantastyki i redaktor fanzinu „Semtex”, następnie członek Klubu Fantastyki „Druga Era”, współorganizator pierwszych „Pyrkonów” oraz redaktor fanzinu „Inne Planety”. W 2012 r. został uhonorowany medalem „Za zasługi dla polskiej fantastyki”. Był trzykrotnie nominowany do Nagrody im. Janusza A. Zajdla w kategorii opowiadania, a jego powieść „Miasto dusz” uzyskała nominację do Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego.

Debiutem literackim Szydy było opowiadanie Psychonautka, opublikowane w listopadzie 1997 w miesięczniku „Nowa Fantastyka”. W swoich utworach Szyda często podejmuje tematykę religijną i metafizyczną. Wydał kilkanaście opowiadań m.in. w „Nowej Fantastyce”, „Feniksie”, „Science Fiction” i „Magazynie Fantastycznym”. Jego opowiadanie Szlak cudów (rękopis znaleziony w pociągu) (opublikowane po raz pierwszy w roku 2004 w antologii Wizje alternatywne 5) zostało nominowane do Nagrody im. Janusza A. Zajdla. Latem 2005 nakładem wydawnictwa SuperNowa ukazała się jego debiutancka powieść – Hotel „Wieczność”, a w czerwcu 2008 nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka jego druga powieść Miasto dusz. W 2012 roku nakładem Narodowego Centrum Kultury ukazała się jego trzecia powieść Fausteria (powieść antyhagiograficzna), w 2014 czwarta Sicco (powieść o świętokradztwie i szaleństwie). W 2017 opublikował zbiór opowiadań Przestrzeń poświęcenia. W 2021 roku ukazał się zbiór literackich apokryfów Szydy zatytułowany „Sajens fikcje”.

Na festiwalu będzie promował swoją nową książkę – „Olbrzymka z wyspy i inne apokryfy”.

BARTŁOMIEJ DZIK

Bartłomiej Dzik (ur. 1975) – z wykształcenia i zawodu ekonomista, naukowo i hobbystycznie zajmował się problematyką hazardu i racjonalności ekonomicznej. Autor artykułów popularnonaukowych i felietonów w periodykach i prasie codziennej. Jeden z jego tekstów („Niestety, pieniądze szczęście dają” z miesięcznika psychologicznego Charaktery) trafił do programu czytania ze zrozumieniem dla szkoły średniej. Miłośnik literatury popularnej, lekkich używek, motoryzacji i gier komputerowych. Pisarzem chciał zostać już we wczesnej podstawówce, ale na poważnie zabrał się za to dopiero w 2010 roku. Finalista kilku konkursów literackich, w tym dwukrotnie Horyzontów Wyobraźni (w 2011 za opowiadanie Gniew Gai i w 2012 za Poczwórną koniunkcję ). Regularnie publikuje krótkie formy na Szortal.com, prowadzi bloga społeczno-ekonomicznego Dzikonomika (bdzik.bblog.pl).

DOMINIKA ORAMUS

Dominika Dorota Oramus z d. Materska (ur. 1972[3]) – polska anglistka, profesor nauk humanistycznych, specjalizująca się we współczesnej literaturze, a zwłaszcza recepcji nauk ścisłych w humanistyce anglosaskiej. Profesor na Wydziale „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego
W 1996 r. ukończyła studia na Uniwersytecie Warszawskim[2], a w 1999 r. Wydział Neofilologii UW nadał jej stopień doktora za rozprawę pt. Ways of Pleasure Angela Carter’s „Discourse of Delight” in Her Fiction and Non-fiction, napisanej pod kierunkiem prof. Jacka Wiśniewskiego. W 2008 r. habilitowała się na podstawie pracy zatytułowanej Nowy groźny świat. Upadek Zachodu w twórczości J.G. Ballarda. W 2012 r. została profesorem nadzwyczajnym w Instytucie Anglistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Pracowała też w Wyższej Szkole Pedagogicznej Towarzystwa Wiedzy Powszechnej na Wydziale Nauk Społecznym i Filologicznym w Warszawie. W 2022 r. uzyskała tytuł profesora nauk humanistycznych.>br>
Żona pisarza i krytyka Marka Oramusa,

MAREK ORAMUS

Marek Oramus (ur. 23 marca 1952 w Sieprawiu pod Krakowem) – polski pisarz fantastyki i publicysta. W 1975 ukończył studia na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym Politechniki Śląskiej, następnie Pomagisterskie Studium Dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim w 1977. Od 1972 współpracował z gliwickim oddziałem „Tygodnika Studenckiego Politechnik“. Był też zastępcą redaktora naczelnego „itd“. W latach 1983-1986 prowadził dział recenzji w „Przeglądzie Technicznym“, za co otrzymał nagrodę „Fantastyki”. Autor cyklu felietonów Piąte piwo, drukowanych od 1990, pierwotnie na łamach „Fenixa”, później „Nowej Fantastyki”, następnie „Fenixa”. 55 z nich ukazało się w książce Rozmyślania nad tlenem.
Debiutował w 1972 na łamach „itd” humoreską Paczka, zaś jego debiutem jako autora science fiction było opowiadanie Eutanazja zamieszczone w 1975 na łamach „Politechnika”. Debiut książkowy to opublikowana w 1983 powieść science fiction Senni zwycięzcy, zaliczana do nurtu fantastyki socjologicznej, ukończona w 1978 r., a wydana w 1982 r.[ Przedstawia wizję zamkniętego, manipulowanego społeczeństwa odnoszącą się do polskiej rzeczywistości lat 80. XX wieku.

Mąż anglistki Dominiki Oramus,

PRZEMYSŁAW RUDŹ

Przemysław Mieszko Rudź (ur. 21 marca 1976 w Elblągu) – polski kompozytor i wykonawca muzyki elektronicznej, inżynier dźwięku i producent muzyczny, popularyzator astronomii, autor książek i przewodników. W swojej twórczości artystycznej nawiązuje do dokonań słynnej szkoły berlińskiej (m.in. Tangerine Dream, Klaus Schulze i wielu innych), wzbogacając ją elementami harmonii rocka progresywnego. Debiutował w 2009 roku w audycji Studio el-muzyki redaktora Jerzego Kordowicza.
Popularyzację astronomii realizuje poprzez działalność wydawniczo-literacką, wykłady i prelekcje, pokazy nieba oraz uczestnictwo w zlotach astronomicznych na terenie całego kraju.

Ukończył studia na Wydziale Biologii, Geografii i Oceanologii Uniwersytetu Gdańskiego. Z wykształcenia jest geografem klimatologiem.
Jest członkiem Stowarzyszenia Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych. Od 2021 roku jest członkiem rad programowych Polskiego Radia Olsztyn i TVP Olsztyn. W 2022 roku współprowadził cotygodniową audycję popularnonaukową „Pomorze – Nauka – Świat”, nadawaną na antenie Polskiego Radia Gdańsk.

W latach 2016-2023 był ekspertem Polskiej Agencji Kosmicznej odpowiedzialnym za edukację kosmiczną, kontakty z mediami, informację i promocję.

MARCIN PODLEWSKI

Marcin Podlewski (ur. 10 stycznia 1974 w Warszawie) – polski dziennikarz i pisarz. Pisze głównie science-fiction, horror, ale także fantasy, steampunk czy weird fiction.

Urodzony w Warszawie gdzie mieszka wraz z żoną, synem, kotem i psem. Pierwotnie planował zostać operatorem obrabiarki skrawającej, następnie zdał na filozofię by, po ukończeniu studiów, zdać na dziennikarstwo.
Jako dziennikarz pracuje w magazynach branżowych związanych m.in. z biznesem, mediami i farmacją. Okazyjnie zajmuje się także redakcją literacką. Jako pisarz debiutował w piśmie Lampa.

ANDRZEJ DRZEWIŃSKI

Andrzej Drzewiński (ur. 16 października 1959 we Wrocławiu) – polski fizyk, dr hab. nauk fizycznych, profesor zwyczajny Instytutu Fizyki oraz dziekan Wydziału Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Zielonogórskiego. Pisarz science fiction i popularyzator nauki.

23 grudnia 2010 nadano mu tytuł profesora w zakresie nauk fizycznych. Pracował na stanowisku docenta w Instytucie Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych im. Włodzimierza Trzebiatowskiego Polskiej Akademii Nauk, oraz profesora w Instytucie Matematyki i Informatyki na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Informatyki Politechniki Częstochowskiej.
Piastuje funkcję profesora zwyczajnego Instytutu Fizyki i dziekana na Wydziale Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Pracę naukową łączy z działalnością popularnonaukową oraz pisarską. W 1978 debiutował opowiadaniami na łamach Akademickiego Radia Politechniki Wrocławskiej. Jego pierwszą książką był zbiór opowiadań Zabawa w strzelanego, wydany w 1983 roku. Następnie, wspólnie z Andrzejem Ziemiańskim, napisał dwie powieści Zabójcy szatana oraz Nostalgia za Sluag Side. Jest także współautorem dwóch zbiorów opowiadań: Posłaniec (z Mirosławem Jabłońskim) oraz Bohaterowie do wynajęcia (z Jackiem Inglotem). Wspólnie z Jackiem Wojtkiewiczem jest autorem popularnonaukowej książki Opowieści z historii fizyki.
Był członkiem wrocławskiego oddziału PSMF[4]. Wraz z Adamem Cebulą, Eugeniuszem Dębskim i Piotrem Surmiakiem członek grupy autorskiej Kareta Wrocławski, która w 2012 opublikowała zbiór opowiadań Upalna zima.

MAREK BARANIECKI

Marek Baraniecki (ur. 16 czerwca 1954 w Gliwicach) – polski pisarz science fiction, dziennikarz. Z zawodu inżynier środowiska.

Absolwent Politechniki Śląskiej. Od 1976 był dziennikarzem w czasopismach studenckich, m.in. kierownik Gliwickiego Oddziału Tygodnika Studenckiego „Politechnik”. Publikował również artykuły w Tygodniku Społeczno-Kulturalnym „Katolik”.

Pisarsko debiutował w 1983 na łamach miesięcznika Fantastyka opowiadaniem Karlgoro godzina 18.00, które zostało uznane za najlepsze opowiadanie opublikowane tego roku w tymże miesięczniku. W 1984 zrezygnował z pracy zawodowej na rzecz pisania. Wydał zbiór opowiadań Głowa Kasandry (1985). Za opowiadanie o tym samym tytule otrzymał w 1985 nagrodę im. Janusza A. Zajdla. Nagrodzone opowiadanie rozeszło się w 150 tys. nakładzie, miało również adaptację radiową, która – czytana w odcinkach w III programie Polskiego Radia – wzbudziła duże zainteresowanie. Ekranizacji natomiast została uniemożliwiona z powodu cenzury – nie można było dojść do porozumienia, jakie symbole miały być na głowicach nuklearnych. Po kilku latach bezowocnych dyskusji na ten temat, zniechęcony Baraniecki zrezygnował z pisarstwa i wrócił do pracy zawodzie dziennikarza.

W 2008 ukazało się wznowienie książki Głowa Kasandry uzupełnione dwoma nowymi opowiadaniami.

AGNIESZKA MAJCZYNA

Astrofizyk. Popularyzatorka nauki. Początkująca autorka opowiadań z pogranicza grozy i fantastyki.

Jej wykład: „Interstellar a planety wokół umarłych gwiazd”.

Film Interstellar opowiada o poszukiwaniu planety, która stanie się nowym domem dla ludzkości. Wybór pada na planety krążące wokół super masywnej czarnej dziury o nazwie Gargantua. Jak dotychczas nie odkryto planet wokół tego rodzaju obiektów. Czy takie układy planetarne mogą istnieć? Czy układ planetarny może przetrwać śmierć swojej gwiazdy? Odpowiedź na niektóre z tych pytań zaskoczyła astronomów.

TOMASZ BARWIŃSKI

Wielokrotny uczestnik festiwali (wraz z rodziną), z zawodu lekarz, od jakiegoś czasu wygłasza ciekawe wykłady. Tym razem: ) Popularnonaukowo o drobnoustrojach i promieniowaniu jonizującym, jakie miało i ma wpływ na życie na Ziemi, ewolucję i to jacy jesteśmy jako gatunek.

ADRIANNA WOSIŃSKA

Adrianna Wosińska
Od 2009 roku właścicielka i siła napędowa Wydawnictwa KIRIN, specjalizującego się w tematyce japońskiej, od 2008 roku redaktor naczelna kwartalnika „Torii. Magazyn Totalnie o Japonii”, autorka książek „Lalki japońskie dawniej i dziś” oraz „Tradycyjne zabawki japońskie” (najobszerniejszej książki na ten temat poza Japonią), tłumaczka kilkunastu książek o Japonii oraz kilku z zupełnie innej bajki.
Miłośniczka i propagatorka kultury japońskiej w naszym kraju, organizatorka Dni Kultury Japońskiej w Bydgoszczy, organizatorka i współorganizatorka licznych konferencji naukowych oraz wydarzeń kulturalnych (m.in. wystaw lalek i zabawek japońskich), również prelegentka na targach książki, dniach japońskich, konwentach, w muzeach, bibliotekach, księgarniach oraz wszelkich innych wydarzeniach i placówkach, gdzie tylko znaleźli się chętni do posłuchania o kulturze japońskiej lub… zagadnieniach związanych z rynkiem książki lub branżą wydawniczą.
Prywatnie miłośniczka ramenu i psów nierasowych, pracoholiczka i niespokojna dusza.

KRZYSZTOF WOSIŃSKI

dr inż. Krzysztof Wosiński – Certyfikowany tester bezpieczeństwa systemów IT (Certified Ethical Hacker), specjalizujący się w systemach militarnych oraz wywiadzie otwarto źródłowym (OSINT). Od kilkunastu lat zajmuje się jakością oraz bezpieczeństwem sprzętu i oprogramowania o przeznaczeniu wojskowym, produkowanym dla odbiorców polskich i amerykańskich. W ramach Securitum prowadzi szkolenia z zakresu OSINT-u, bezpieczeństwa działań w sieci oraz przeciwdziałania dezinformacji. Autor popularnych serii „OSINT Hints” oraz „Czwartki z OSINT-em” na portalu sekurak.pl. Po godzinach zgłębia zagadnienia związane z socjotechniką i OSINT-em, a także tworzy narzędzia usprawniające rozpoznanie OSINT-owe. Wykładowca na studiach eMBA na Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Autor książki „Bezpieczeństwo osób i systemów IT z wykorzystaniem białego wywiadu. OSINT”.

ANDRZEJ MISZCZAK

Na festiwalu będzie miała premierę pierwsza książka tego autora, znanego dotąd z opowiadań zamieszczanych w różnych antologiach i prasie.

Temat – Miłość i piłka nożna w 4. dekadzie XXI wieku
prowadzący: Andrzej Miszczak, Krzysztof Korsarz Biliński
Z okazji premiery debiutanckiej książki „Impneurium. Sygnały z kosmosu”, spotkanie autorskie z Andrzejem  Miszczakiem poprowadzi Krzysztof Korsarz Biliński. Czy mecz Katalonii z Krajem Basków może być finałem Mistrzostw Europy za kilkanaście lat? Czy na orbicie okołoziemskiej kryją się jakieś artefakty, których ujawnienie mogłoby spowodować kryzys polityczny na Starym Kontynencie? Kto podsłuchuje nasze rozmowy telefoniczne i czyta to, co piszemy na klawiaturach, nawet jeśli nigdzie tego nie wysyłamy? Czy to jedyna szansa na powstrzymanie terroryzmu, czy ktoś w ten sposób załatwia stare porachunki sprzed lat? Czy neurochirurgia uleczy złamane serca? Czy odpowiadamy za grzechy naszych przodków? Czy bogowie walczą ze sobą nad naszymi głowami? A może ten bój trwa w naszych mózgach?

KRZYSZTOF „KORSARZ” BILIŃSKI

Szef wydawnictwa IX będzie mówił o weird fiction:

Książki, które ryją banię – najważniejsze aspekty weird fiction
prowadzi: Krzysztof Korsarz Biliński
Prelekcja dotyczy porównania dawnych i obecnych utworów i nurtów w podgatunku, jakim jest weird fiction. Jakich spraw dotykały one dawniej, a jakimi karmią się dziś. Czy łatwo jest wyodrębnić utwory weird fiction z konwencji grozy i fantastyki. A co więcej: dlaczego te utwory naprawdę ryją banię?