Goście i prelegenci festiwalu

KAMIL M. ŚMIAŁKOWSKI

Kamil Marek Śmiałkowski (ur. w Kłodzku) - krytyk, dziennikarz i publicysta komiksowy i filmowy, scenarzysta komiksowy. Pisał również scenariusze do telewizyjnych koncertów i programów kulturalnych oraz komiksów reklamowych. Scenarzysta i prowadzący programu Zap w TVP1. Pierwszy tekst opublikował w grudniu 1986 w "Świecie Młodych".
W latach 2001-2002 redaktor działu kultury "Newsweeka". W latach 2002-2004 szef działu publicystyki czasopisma komiksowego "KKK". W roku 2003 redaktor naczelny czasopisma dla dzieci "Miś". W latach 2003-2004 redaktor, a w latach 2004-2005 zastępca szefa działu kultury "Wprost". W latach 2005-2006 redaktor naczelny miesięcznika satyrycznego "Chichot". W latach 2006-2007 redaktor naczelny czasopisma "Premiery". Na przełomie 2009 i 2010 roku pełnił stanowisko zastępcy redaktora naczelnego miesięcznika "Nowa Fantastyka".
Oprócz tego publikował teksty m.in. w "Machinie", "Przekroju", "Gazecie Wyborczej", "Nowej Fantastyce" oraz komiksy w "Playboyu", "Hustlerze", "KKK", "Misiu".

LESZEK BŁASZKIEWICZ

Astronom, miłośnik fantastyki, popularyzator nauki, publicysta i hobbystycznie autor opowiadań SF.
Artykuły popularyzujące naukę pisał do Nowej Fantastyki, SFinksa, Czasu Fantastyki.
Nieodmiennie wykłady jego cieszą się ogromnym wzięciem. Jest jednym z najpopularniejszych wykładowców Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

ROMUALD PAWLAK

Debiutował w 1987 roku w tygodniku „Na Przełaj”. W latach 90. ubiegłego wieku współpracował z magazynem „Fenix”. Opowiadania publikował także w „Nowej Fantastyce”, „Science Fiction, Fantasy & Horror”, „Magii i Mieczu”, „Młodym Techniku”, a także wielu innych miejscach, w tym w „Gazecie Wyborczej”. Niektóre teksty podpisywał pseudonimami Rodney P. Randall i Konrad Amiterski czy Romek Pawlak. W roku 2003 ukazała się jego pierwsza powieść [[Inne okręty]] – historia alternatywna, w której inaczej przebiega podbój Peru przez konkwistadora Francisco Pizarra, a polski oddział próbuje wywalczyć skrawek ziemi dla Rzeczypospolitej.
Autor wielu popularnych książek dla dzieci i młodzieży. W 2020 roku powrócił do pisania klasycznej science fiction, cyklem Dom Krastów - powieść "Podarować niebo" otrzymała wyróżnienie jury Nagrody im. Jerzego Żuławskiego"
To będzie jego pierwszy pobyt na naszym festiwalu.

PAWEŁ MAJKA

Paweł Grzegorz Majka urodzony w 1972 roku w Krakowie polski autor opowiadań fantastycznych. Pierwsze opowiadanie wydano mu drukiem drukiem w 1987 roku, w nagrodę za zajęcie 3 miejsca w konkursie Złotej Ostrogi organizowanym co roku przez Świat Młodych. Następne opowiadanie opublikował dopiero w roku 2006. Pracował w lokalnych mediach – prasie i rozgłośniach radiowych, później w jednej z ogólnopolskich telewizji. Współpracuje z „Czasem Fantastyki” i internetowym magazynem Creatio Fantastica. W sieci publikuje czasem pod pseudonimem Paweł Czerwiec. Autor lub współautor cykli powieściowych: Berserk, Czerwone żniwa, napisał dwie powieści w Uniwersum Metro 2033. Do tego 4 powieści, kilkanaście opowiadań.

picture

TOMASZ BARWIŃSKI

Tytuł prelkekcji: "W kosmosie nikt nie usłyszy Twojego krzyku” Popkultura karmi nas różnymi obrazami katastrof i śmierci w przestrzeni kosmicznej. Jak jest naprawdę? Czy kosmos rzeczywiście jest dla nas tak niebezpieczny? Co dzieje się z ciałem człowieka poza Ziemią?

AGNIESZKA MAJCZYNA

Agnieszka Majczyna : Z zawodu i wykształcenia astronom. Od kilkunastu lat poszukuje odpowiedzi na pytanie czy wszystkie gwiazdy neutronowe są takie same. Autorka kilku popularnonaukowych artykułów opublikowanych w czasopiśmie Delta. Stara się zawsze włączać w popularyzację nauki wygłaszając wykłady poświęcone astronomii. Prywatnie fanka Gwiezdnych Wojen, miłośniczka książek i filmów oraz opiekunka trzykolorowej kotki o imieniu Kruszynka. Zakochana w czeskiej Pradze, do której jeździ przy każdej możliwej okazji

„Projekt SETI – poszukiwanie cywilizacji pozaziemskich.”

SETI to projekt nasłuchiwania w zakresie radiowym sygnału pochodzącego od cywilizacji pozaziemskiej. Ważnym elementem tego projektu było włączenie do niego szerokiej rzeszy entuzjastów. Do udziału wystarczył komputer z połączeniem z internetem i ściągnięty program do analizy. Niestety pomimo wysiłków naukowców i społeczności, która powstała wokół projektu, cywilizacji pozaziemskiej nie znaleziono. Postaram się przybliżyć naukowe podstawy SETI, jego założenia i metody a także powody, dla których projekt nie zakończył się sukcesem

MIROSŁAW NALEŻYTY

Astronom, nauczyciel fizyki, popularyzator astronomii. Gaduła i niespełniony radiowiec. Wielbiciel muzyki różnej i różniastej. Właściciel półtorej gitary, na których uczy się grać. Miłośnik fantastyki, bezkrytyczny czechofil, bez pamięci zakochany w Pradze.

gunia

WOJCIECH GUNIA

Wojciech Gunia (ur. 1983 w Nowym Sączu) – absolwent Wydziału Polonistyki UJ. Prozaik, okazjonalnie publicysta i tłumacz.

Debiutował w 2013 roku w antologii Po drugiej stronie. Weird fiction po polsku. Rok później ukazał się jego pełny zbiór opowiadań Powrót, uznany przez wielu czytelników i krytykę za jedną z najoryginalniejszych i najlepszych książek polskiej literatury grozy ostatnich lat. W 2016 roku ukazała się jego świetnie przyjęta powieść Nie ma wędrowca, która otrzymała Nagrodę im. Stefana Grabińskiego dla najlepszego polskiego horroru 2016 roku. Na początku 2018 r. do rąk czytelników trafiła trzecia książka Guni, Miasto i rzeka. Publikował w czasopismach „Histeria”, „OkoLica Strachu”, „Nowa Fantastyka” i „Trans/wizje” oraz w antologiach Jakie czasy, taki diabeł i Maszyna. Jest też redaktorem prowadzącym polskiego rocznika weird fiction Sny umarłych.
Prowadzi popularny wśród zadeklarowanych pesymistów blog “Labirynt z liści”, poświęcony tematyce melancholii oraz ciemnym pograniczom literatury, filozofii i psychologii.

dominika

DOMINIKA ORAMUS

Dominika Oramus (nazw. panieńskie Dominika Materska) prof. UW dr hab. Instytutu Anglistyki Uniwersytetu Warszawskiego, specjalizuje się we współczesnej prozie brytyjskiej (powieść brytyjska post-1970, krótkie opowiadanie brytyjskie post-1970), twórczości pisarzy dwudziestowiecznych (James Joyce, John Fowles, Angela Carter, J. G. Ballard, Kurt Vonnegut, Philip K. Dick, Stanisław Lem), poetyce postmodernizmu (metafikcja, historiograficzna metafikcja, motywy kultury popularnej we współczesnej prozie) oraz w science fiction.
Ze szczególnym uwzględnieniem utopii i dystopii dwudziestowiecznych, Nowej Fali w Wielkiej Brytanii, amerykańskiej Nowej Fali, cyberpunku i związków science fiction z literaturą grozy. Opublikowała cztery książki: Stację kontroli chaosu (pod nazwiskiem panieńskim) w 2004 roku, pracę habilitacyjną na temat Ballarda w 2007 roku (w jęz. angielskim), O pomieszaniu gatunków. Science fiction a postmodernizm w 2010 i Imiona Boga. Motywy metafizyczne w fantastyce drugiej połowy XX wieku w 2011.

msruchs

MAREK ORAMUS

Marek Oramus ur w 1952 polski pisarz, krytyk, publicysta, popularyzator nauki. Napisał sześć powieści: "Senni zwycięzcy", "Arsenał", "Dzień drogi do Meorii", "Święto śmiechu", "Kankan na wulkanie", "Trzeci najazd Marsjan". Opowiadania zebrał w tomach: "Hieny cmentarne" i "Rewolucja z dostawą na miejsce".

Dorobek publicystyczny opoublikował w kilku tomach w serii Krytycy o fantastyce. Do tego książki popularyzujące naukę, rozmowy z naukowcami XX i XXI wieku.

żwik

WIKTOR ŻWIKIEWICZ

Ukończył Technikum Geodezyjne, od 1971 do 1975 pracował w Bydgoskim Przedsiębiorstwie Geodezyjno-Kartograficznym. Od 1975 do 1979 działał w studenckim teatrze „Próba” jako scenarzysta, reżyser oraz aktor. Później pracował jako plastyk w bydgoskim Kombinacie Budowlanym „Wschód” oraz jako specjalista od reklamy w Teatrze Polskim w Bydgoszczy. W 1979 założył Bydgoski Klub Miłośników Fantastyki „Maskon”. Debiutował w 1971 opublikowanym na łamach „Młodego Technika” opowiadaniem Zerwane ogniwo

Jego utwory ukazały się w takich czasopismach jak „Nurt”, „Problemy”, „Przegląd Techniczny” oraz w almanachach: Kroki w nieznane, Wołanie na Mlecznej Drodze, Stało się jutro, Wehikuł wyobraźni i Gość z głębin. Jest autorem ilustracji i okładek do swoich książek. Jego utwory to często eksperymenty myślowe, dotyczące zachowania człowieka w ekstremalnych sytuacjach i stawiające pytania ontologiczne. Ich przesłanie jest zwykle wieloznaczne. Jego utwory tłumaczone były na bułgarski, czeski, niemiecki, rosyjski, słowacki, węgierski. Od stycznia do grudnia 2007 roku na łamach miesięcznika „Science Fiction, Fantasy i Horror” ukazywał się wywiad – rzeka z Wiktorem Żwikiewiczem („Żwikipedia”), który prowadził Marek Żelkowski. Obaj autorzy redagowali w miesięczniku „SFFH” kącik recenzji książkowych pod nazwą „Żerowisko na Żwirowisku”. Obecnie obaj autorzy co dwa tygodnie nadają audycję „Bibliotekarium.

Piotr Witold Lech 5 (2)

PIOTR WITOLD LECH

Piotr Witold Lech, mgr historii po Uj. W trakcie studiów historycznych interesował się też innymi dziedzinami nauk humanistycznych: religioznawstwem, psychologią i sztuką. Fantastykę pisze od początku lat 90-tych ubiegłego stulecia. Najpierw była to klasyczna fantasty, potem cyberpunk pomieszany z inner space i fantastyką religijną, a ostatnio także space opera.
Wydawnictwo Stalker Books wydało większość jego opowiadań z uniwersum CWM w obszernym zbiorze „Cieć swojego software’u”. Inne CWM-owskie opowiadania prezentowaliśmy na łamach SFinksa (ostatnio Reedukacja Doskonała). Większość tych tekstów to roznegliżowywanie rzeczywistości, dickowskie pytania o jej wiarygodność, o sens oraz formę ludzkiego bytu. I podobnie ,jak u Dicka, spowite w opary psychotropów, narkotyków, a przede wszystkim nie mniej halucynogennych, wirtualnych programów, tworzących zupełnie alternatywną już rzeczywistość.
Ponadto PWL od roku tworzy i wydaje u nas cykl Poliamoria Space Story, space operową opowieść o kosmicznych poliamorystach. Tutaj kosmos i Liga utworzona z zamieszkałych planet Drogi Mlecznej jest pretekstem do boksowania się z ksenofobią, alienofobią, ale także do zadawania pytań o przyszłość matrymonialnych relacji. Celowo zastosowana lekko oldskulowa i pulpowa forma ma nawiązywać do sag Star Wars i Star Trek, które Piotr pokochał „od pierwszego wejrzenia”.
Ponadto, o czym nie sposób nie wspomnieć, jest Piotr zapalonym wędkarzem - wędkarskim działaczem, publicystą, a nawet autorem ciekawych książek traktujących o historii wędkarstwa na ziemiach polskich. Te dwie rzeczy, jak twierdzi, fantastyka i wędkarstwo, ratują go od całkowitego zwariowania.
Na festiwalu będzie podpisywał wszystkie wydane dotąd w Stalker Books książki: „Cieć swojego software’u”, „Poliamoria Space Story”, „Łzy Koa”, „Serce Hatannen”, "Marsjanka".

zelkowski

MAREK ŻELKOWSKI

Marek Żelkowski (ur. 1964 w Bydgoszczy) - autor science-fction i fantasy, scenarzysta radiowy oraz dziennikarz. Absolwent kierunku nauki społeczne na WSP w Bydgoszczy (obecnie Uniwersytet Kazimierza Wielkiego) specjalizujący się w religioznawstwie. Jako autor fantastyki zadebiutował w 1986 roku opowiadaniem „Niewolnicy” opublikowanym w poznańskim fanzinie „Kwazar” (tak podaje się oficjalnie, ale do dzisiaj nikt nie ustalił, czy debiutem nie było jednak opowiadanie zamieszczone w tym samym roku w tygodniku „Fakty”

Poznański fanzin był typowym „nieregularnikiem” i nie wiadomo kiedy właściwie się ukazał. Sam autor odkrył swoje opowiadanie w tym piśmie po 15 latach!) W latach dziewięćdziesiątych Żelkowski zamilkł, gdyż wydawało mu się, że jego powołaniem jest biznes. Założył i rozbudował wydawnictwo, publikujące czasopisma o charakterze branżowym (budownictwo, oświetlenie, wystrój wnętrz). Pod koniec XX wieku sprzedał swoje udziały w firmie i powrócił do pisarstwa. Publikował m.in. w: „Science Fiction”, „Nowej Fantastyce”, „Science Fiction, Fantasy i Horror” oraz sieciowym miesięczniku „Fahrenheit”. Od stycznia do grudnia 2007 roku na łamach miesięcznika „Science Fiction, Fantasy i Horror” prowadził wywiad-rzekę z Wiktorem Żwikiewiczem – jednym z najbardziej znanych polskich pisarzy fantastyki naukowej lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Do roku 2009 obaj autorzy redagowali w miesięczniku „SFFH” kącik recenzji książkowych, pod nazwą „Żerowisko na Żwirowisku”. Dla kwartalnika „Czas Fantastyki” Żelkowski przeprowadził wywiady z twórcami SF starszego pokolenia: Bohdanem Peteckim, Konradem Fiałkowskim, Dariuszem Filarem, Edmundem Wnuk-Lipińskim. Z tych opublikowanych oraz kilku nieopublikowanych rozmów (m.in. z Czesławem Białczyńskim, Tadeuszem Zbigniewem Dworakiem, Lechem Jęczmykiem oraz innymi autorami) powstała książka „Lista nieobecnych”. Obecnie pracuje nad ostatnim tomem tetralogii o Mutantach zapoczątkowanej przez Tadeusza Markowskiego. Tom „Władcy Hildora” ukaże się w pierwszym kwartale 2022 roku. Równolegle powstaje drugi tom cyklu spaceoperowego „Wojna cieni” z podtytułem „Aby uniknąć, tego co silne, trzeba uderzać w to, co słabe”. Zostanie on opublikowany przez wydawnictwo Stalker Books w 2022 roku wraz ze wznowieniem tomu pierwszego „Oszukać niebo, aby przekroczyć morze”.

Kres

FELIKS W. KRES

Feliks W. Kres, właściwie Witold Chmielecki (ur. 1 czerwca 1966 w Łodzi) — polski pisarz fantasy. Debiutował w roku 1983 opowiadaniem „Mag” nadesłanym na konkurs miesięcznika „Fantastyka”. Znany głownie jako autor dwóch cykli fantasy. „Cykl szererski” (właściwy tytuł: Księga Całości) opowiada o świecie zwanym Szererem, gdzie tajemnicza siła sprawcza nazywana Szernią obdarzyła inteligencją — oprócz ludzi — również koty i sępy. Natomiast cykl Piekło i szpada to opowieści dark fantasy o świecie w realiach XVII wieku, gdzie spotkać można zarówno demony, jak i istoty starsze od samego Szatana. Księga Całości została wydana przez Stalker Books w limitowanej serii, w twardej oprawie. Obecnie całą serię wznawia Fabryka Słów. Czytelnicy czekają na ostatnie tomy - jeden z nich "Żeglarze i jeźdźcy" zostanie zaprezentowany na festiwalu..

KurcB (1)

BARTOSZ KURC

Bartosz Kurc - właściciel komiksowego wydawnictwa KURC, jako wydawca jest zainteresowany prezentacją komiksu środka w szeroko pojmowanej formule. Najkrócej: ambitne komiksy fantastyczne, przygodowe i inne z ostatnich 30 lat. Oczywiście komiksowy mainstream, ale również z wycieczkami na pobocza.
Na festiwalu zaprezentuje przygotowywaną przez parę ostatnich lat książkę Macieja Parowskiego "Każdy komiks jest fantastyczny"
Maciej Parowski człowiek-orkiestra: pisarz, redaktor, scenarzysta, krytyk, recenzent. Tym razem w całości o komiksie: zadziorna publicystyka, nietuzinkowe wywiady i wspomnienia zza kulis. 600 stron o IX Muzie, w tym teksty niepublikowane.
Na zdjęciu z żoną, Agnieszką.

Andrzej Pilipiuk

ANDRZEJ PILIPIUK

Andrzej Tomasz Pilipiuk polski autor, ur. 20 marca 1974 roku. Urodzony w Warszawie. Dzieciństwo spędzał na Szmulkach. Swoją pierwszą szkołę – podstawówkę nr 126 przy ul Otwockiej oraz okolicę - sportretował kilkakrotnie m.in. w powieści Norweski Dziennik, opowiadaniach „Hela”, „Vlana”, „Grucha” i „Piórko w żywopłocie”. Obraz szkoły w jego prozie kreślony jest grubą czarną krechą. W pobliżu danego miejsca zamieszkania przy ul. Kawęczyńskiej i w fabryce „Drucianka” rozgrywa się akcja licznych opowiadań ze zbioru Wampir z M3.

Wakacje często spędzał u Dziadków w Wojsławicach (ówczesne województwo Chełmskie), co znalazło odbicie w powieści Norweski Dziennik, oraz w licznych opowiadaniach z cyklu o Jakubie Wędrowyczu”.

"Wielki Grafoman" będzie gościem festiwalu tylko jeden dzień, jako że sprawy promocyjne zobowiązują go do udziału w Pyrkonie. Dlatego doceniamy jego chęć przybycia do nas i odbycia długiej drogiej. Promować będzie swoją najnowszą książkę pt. "Przetaina".

JACEK INGLOT

Jacek Inglot urodził 1962 roku w Trzebnicy, od czwartego roku życia mieszka we Wrocławiu. Tu też zdobył wykształcenie, uzyskując stopień magistra filologii polskiej. Literaturą fantastyczną interesował się od dzieciństwa, choć jako autor debiutował dopiero w 1986 roku, w kwartalniku Feniks, opowiadaniem „Dira necessitas”. Na łamy miesięcznika Fantastyka trafił dwa lata później, z nihilistyczną humoreską „Science and Fiction, Inc.” Od tego czasu opublikował przeszło dwadzieścia opowiadań, na łamach takich pism jak Nowa Fantastyka, Problemy, Fenix czy Playboy, a także w antologiach. W 1989 roku za słuchowisko „Pożegnanie z Abrą” otrzymał II nagrodę w konkursie IV programu PR. W roku 1996 opublikował powieść Inquisitor (REBIS), stanowiącą rozwinięcie dwóch opowiadań wydrukowanych w „Nowej Fantastyce”, traktujących o przygodach licealnego nauczyciela, tytułowego inkwizytora, wplątanego w działania sił nieczystych. „Inquisitor” uzyskał nominację do nagrody im. Janusza A. Zajdla. W 2006 roku ukazało się jej wznowienie (zmienione i uzupełnione) pt. Inquisitor. Zemsta Azteków.

Odbędą się dwa spotkania z Jackiem Inglotem, na jednym z nich będzie promował swoją książkę: "Autostopem przez fantastykę".

JACEK SOBOTA

Jacek Sobota (ur. 1969 w Olsztynie) – polski pisarz, autor głównie opowiadań fantastycznych. Zamieszkały w Olsztynie, pracuje w Instytucie Filozofii na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim (Pracownia Antropologii Filozoficznej, Filozofii Kultury i Estetyki). Wykłada również filozofię w Olsztyńskiej Szkole Wyższej im. Józefa Rusieckiego. Debiutował w roku 1990 na łamach miesięcznika "Nowa Fantastyka". Autor wielu, publikowanych głównie w prasie opowiadań, oraz cyklu publikowanego na łamach "Nowej Fantastyki" felietonów Wyznania idioty. Pisze również teksty krytyczne i publicystyczne.

Na festiwalu będzie promował swoją nową książkę "O fantastyce - filozoficznie"

KAMIL MUZYKA

Doktorant w Instytucie Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk. Specjalista w dziedzinach wydobycia surowców pozaziemskich („górnictwo kosmiczne”) oraz produkcji w przestrzeni kosmicznej z wykorzystaniem warunków pozaziemskich. Członek Polskiego Stowarzyszenia Transhumanistycznego, Polskiej Fundacji Fantastyki Naukowej, Stowarzyszenia „Rzecznicy Nauki” oraz Space Generation Advisory Council. Tematem jego badań są prawne aspekty wydobycia, przetwarzania oraz wykorzystania przemysłowego surowców i warunków występujących na ciałach niebieskich, oraz patentowe aspekty organizmów syntetycznych, ksenobiologicznych oraz technologii samo-ujawniających poprzez posiadanie zdolności do samoreplikacji. W latach 2016-2019 pełnił funkcję obserwatora przy Haskiej Grupie Roboczej do spraw Międzynarodowej Regulacji Wykorzystania Surowców Kosmicznych. W latach 2013-2014 odbył staż w Institute for Ethics and Emerging Technologies przy Trinity College, a w lipcu 2015 uczestniczył w Copernicus Space Science Laboratory w Bercel na Węgrzech.

BARTŁOMIEJ DZIK

Bartłomiej Dzik (ur. 1975) - z wykształcenia i zawodu ekonomista, naukowo i hobbystycznie zajmował się problematyką hazardu i racjonalności ekonomicznej. Autor artykułów popularnonaukowych i felietonów w periodykach i prasie codziennej. Jeden z jego tekstów („Niestety, pieniądze szczęście dają” z miesięcznika psychologicznego Charaktery) trafił do programu czytania ze zrozumieniem dla szkoły średniej. Miłośnik literatury popularnej, lekkich używek, motoryzacji i gier komputerowych. Pisarzem chciał zostać już we wczesnej podstawówce, ale na poważnie zabrał się za to dopiero w 2010 roku. Finalista kilku konkursów literackich, w tym dwukrotnie Horyzontów Wyobraźni (w 2011 za opowiadanie Gniew Gai i w 2012 za Poczwórną koniunkcję ). Regularnie publikuje krótkie formy na Szortal.com, prowadzi bloga społeczno-ekonomicznego Dzikonomika (bdzik.bblog.pl).

MAREK BARANIECKI

Marek Baraniecki ur. 16 czerwca 1954 w Gliwicach. Inżynier środowiska, od 1976 dziennikarz w czasopismach studenckich. Debiutował na łamach „Fantastyki" (1983 nr 1) opowiadaniem Karlgoro godzina 18 (nagroda tego miesięcznika w kategorii debiutów za rok 1983). Kolejne utwory zamieszczał w Przeglądzie Technicznym, Fantastyce, Problemach. Wydał zbiór opowiadań Głowa Kasandry (KAW, W. 1985: Karlgoro godzina 18; Wynajęty człowiek; Głowa Kasandry; Teatr w dolinie ciszy). Opowiadania Marka Baranieckiego trudno zaklasyfikować do jakiegoś nurtu tematycznego, objąć wspólnym wyznacznikiem gatunkowym. Znajdują się tu utwory o szerszej perspektywie narracyjnej, wykorzystujące cechy fantasy Karlgoro godzina 18, oraz perfekcyjnie wykonane, zwarte, logiczne, sensacyjne trzymające w napięciu opowiadania SF (świat po katastrofie w Głowie Kasandry, rozgrywki między komputerem a jego twórcą w Wynajętym człowieku). Za opowiadanie Głowa Kasandry otrzymał w 1985 roku nagrodę im. Janusza A. Zajdla.

PAWEŁ LAUDAŃSKI

Paweł Laudański Tłumacz, krytyk, czytelnik fantastyki. Urodził się w 1971 r. Ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim. Wykonuje zawód radcy prawnego. Przygodę z fantastyką zaczynał jako dwunastolatek od prozy Lema, Strugackich i Bułyczowa. Pod koniec lat osiemdziesiątych ubiegłego stulecia zaczął czytać fantastykę ze wschodu – wtedy jeszcze radziecką – w oryginale, co czyni po dzień dzisiejszy. O fantastyce rosyjskojęzycznej pisywał do Science Fiction, Nowej Fantastyki, Miesięcznika i Wiadomości Literackich, o fantastyce polskiej - do Если, stale współpracował z Czasem fantastyki, obecnie pisuje do SFinksa. Aktywny również w sieci (niegdyś Framzeta i Fahrenheit), członek redakcji internetowej Esensji (od początków jej istnienia), w której prowadzi cykl „Wiatr ze Wschodu”. Przekładał dla wydawnictwa Solaris oraz dla magazynu Nowa Fantastyka. Zredagował kilka antologii radzieckiej fantastyki oraz zbiorów autorskich Bułyczowa i Warszawskiego. Jeden z elektorów nagrody im. Żuławskiego.

MICHAŁ CHUDOLIŃSKI

Z wykształcenia socjolog. Krytyk komiksowy i filmowy, konsultant scenariuszowy. Wykładowca Collegium Civitas (Mitologia Batmana a kryminologia, Kanon komiksowy, Dziennikarstwo komiksowe). Ekspert oceny scenariuszy w Polskim Instytucie Sztuki Filmowej (mikrobudżety) oraz w TVP. Przez lata związany z „Magazynem Miłośników Komiksu KZ” jako redaktor naczelny. Pomysłodawca i redaktor prowadzący bloga „Gotham w deszczu”. Realizował projekt „O popkulturze na serio” dla Centrum Kultury w Żyrardowie. Współpracował z „Polityką”, „2+3D”, „Nową Fantastyką”, „Czasem Fantastyki”, Polskim Radiem oraz magazynem „Charaktery”. Pełnił funkcję kuratora Sekcji Mitów Popkultury na festiwalu filmów dokumentalnych DOCS AGAINSTGRAVITY FILM FESTIVAL (wcześniej PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL). Pisał dla amerykańskiego pisma „Back Issue” publikowanego przez wydawnictwo TwoMorrrows Publishing (nagroda Eisnera za 2019 rok w kategorii najlepsze dziennikarstwo komiksowe) oraz dla „The Comics Journal”.

TYTUŁ PRELEKCJI: Narodziny Mrocznego Rycerza - Sprawa Billa Fingera. Każdy wie, jaka jest geneza Batmana. Ale czy wszyscy znają okoliczności narodzin Mrocznego Rycerza jako postaci literackiej? Przybliżymy smutne życie Billa Fingera, pierwszego scenarzysty przygód o Człowieku-Nietoperzu, który został uhonorowany jako współtwórca postaci... dopiero po 75 latach od stworzenia jednego z najbardziej znanych superherosów.

MICHAŁ STONAWSKI

Michał Stonawski, pisarz i badacz zjawisk paranormalnych zabierze Was w podróż po najbardziej nawiedzonych miejscach w naszym kraju. Czy zjawisko Poltergeista i zdolności parapsychiczne notowane u dorastających dzieci to to samo? Jakie zagadki kryją się w Zofiówce pod Warszawą? Czego nie chcą opowiedzieć mieszkańcy Turzy Wielkiej? Te i inne historie czekają na odkrycie przez dociekliwych

PIOTR DEPUTOWSKI

Piotr Deputowski – absolwent pedagogiki Wyższej Szkoły Pedagogicznej Związku Nauczycielstwa Polskiego w Warszawie. Przez 20 lat pełnił służbę w Policji w charakterze Specjalisty ds. Prewencji Kryminalnej Komendy Rejonowej Warszawa Śródmieście, aktualnie pracuje w Pruszkowskiej Straży Miejskiej jako Kierownik Sekcji Profilaktyki oraz współpracuje z Fundacją Dzieci Niczyje, gdzie współrealizuje program „Dziecko w sieci”. Prowadzi zajęcia i szkolenia w placówkach oświatowo-wychowawczych z zakresu szeroko rozumianego bezpieczeństwa własnego, których adresatami są dzieci, młodzież, rodzice oraz nauczyciele. Członek Miejskiego Zespołu Przeciwdziałania Narkomanii w Pruszkowie, uczestnik i prelegent licznych międzynarodowych i krajowych konferencji naukowych, sympozjów i seminariów.

Znawca muzyki metalowej i białej broni. Zbiera rekwizyty filmowe. Tym razem będzie mówił o wikingach w muzyce metalowej;

ARKADIUSZ BRZEZIŃSKI

Jeden z uczestników festiwalu o najdłuższym stażu. Interesuje się łucznictwem, od wielu lat prowadzi instruktaż strzelania z łuków i festiwalowe konkursy łucznicze.

Jest też ciekawym rozmówcą i prelegentem. Tym razem jego tematem będzie "Cywilizacja Wielkiego Stepu".

JACEK KOMUDA

Autor ponad dwudziestu książek z pogranicza historii i fantasy oraz powieści historycznych. Człowiek o olbrzymiej wiedzy historycznej, którą potrafi we wspaniały sposób przekazać słuchaczom i czytelnikom.
Obecnie zabrał się za produkcję filmową na podstawie własnej książki.Swój film będzie promował na festiwalu:
Diabeł Łańcucki - kulisy produkcji

Dawno nie robiono w Polsce takiego kina. Kiedy ostatnio oglądaliśmy film z okresu Polski szlacheckiej? „Ogniem i mieczem” – 22 lata temu! „Potop” – 45 lat! A serial? Jeden, jedyny, który pamiętamy „Czarne chmury” – też ponad 45 lat temu, a wszyscy go przecież ciągle wspominamy. Chcieliśmy pokazać, że da się to zrobić! Da się w Polsce kręcić pełnokrwiste seriale historyczne. Na przekór wszystkim i tocząc wojnę z szarą rzeczywistością! I zrobiliśmy odcinek pilotowy filmu historyczno-fantastycznego.

WITOLD JABŁOŃSKI i SŁAWOMIR FOLKMAN

Pisarz Witold Jabłoński i redaktor i wydawca Sławomir Folkman pracują właśnie nad projektem, o którym coraz głośniej w Internecie. I właśnie o tym opowiedzą na festiwalu w piątkowe popołudnie.
„Prawdziwa historia Frankensteina” – Wszyscy znamy historię o doktorze Frankensteinie i potworze, którego stworzył. A gdyby ów doktor istniał naprawdę, a to, co znamy z powieści Mary Shelley, było tylko romantyczną wizją uproszczonej i wygładzonej wersji jego historii, którą pisarka przez przypadek poznała? A jego starania, by pokonać śmierć, wsparte potężną machiną pewnej wpływowej i bezwzględnej organizacji, były okrutniejsze i straszliwsze niż najśmielsze wyobrażenia młodej autorki? Autorzy powieści: Witold Jabłoński i Sławomir Folkman uchylą rąbka tajemnicy i opowiedzą swoją wersję, wyjaśniając przy okazji niektóre zagadki niezwykłej historii zmagań z życiem i śmiercią szalonego naukowca, pochodzącego ze śląskiego miasta Frankenstein.

WOJTEK SEDEŃKO

Spiritus movens festiwalu.

Wydawca, księgarz, drukarz, krytyk, animator, selekcjoner ponad 40 antologii z fantastyką. Podróżnik, ci, co mieli nieszczęście jeździć z nim na wyprawy nadali mu przydomek "poganiacza niewolników". Potrafił oprowadzić wycieczkę po czeskiej Pradze w 15 minut (złośliwi twierdzą nawet, że w 13 minut).

Despota. Zmusza rodzinę do pracy przy festiwalu. I tak od 30 lat.

Na festiwalu będzie mówił o fantastyce radzieckiej, rosyjskiej (z Pawłem Laudańskim), a także o planach nowych antologii SF.